Zum Hauptinhalt springen

Kamil z Szczecina laureatem polskiej edycji Jugend debattiert international 2018

Polnisch

Czworo najlepszych dyskutantów z całej Polski zmierzyło się dziś ze sobą podczas ogólnopolskiego finału projektu w żywiołowej debacie na następujący temat: „Czy Polska powinna zmniejszyć subwencje dla górnictwa węglowego?”. Ostatecznie o swoim kunszcie retorycznym najskuteczniej przekonał jury Kamil Polański z XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie.

Projekt ten kładzie nacisk nie tylko na wiedzę i znajomość omawianego tematu, ale także na rzetelny i merytoryczny sposób prowadzenia debaty. Od uczestników konkursu wymaga się więc umiejętności uważnego słuchania i zrozumienia stanowiska drugiej strony, ale także zakwestionowania go i poparcia własnej opinii argumentami. 

Ostatecznie o swoim kunszcie retorycznym najskuteczniej przekonał jury Kamil Polański z XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. Razem z Klaudią Dąbek z I Liceum im. St. Dubois w Koszalinie, która zajęła drugie miejsce, będzie on reprezentował Polskę 20 września podczas Międzynarodowego Finału w Bratysławie.

Projekt Jugend debattiert international wzmacnia rolę debaty jako sposobu demokratycznego prowadzenia dyskursu i wspiera aktywną wielojęzyczność w Europie. Obecnie w projekcie Jugend debattiert international uczestniczy ok. 2.500 uczniów ze 150 szkół średnich w dwunastu krajach Europy Środkowo-Wschodniej. W Polsce projekt realizowany jest już od 2005 r.

Jugend debattiert international to międzynarodowy projekt prowadzony w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Jego organizatorami są Goethe-Institut, Fundacja „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość”, fundacja Gemeinnützige Hertie-Stiftung oraz Centralny Wydział Szkolnictwa za Granicą.

« Zurück