Zum Hauptinhalt springen

Denisa z Prahy zvítězila v českém finále soutěže Jugend debattiert international

Tschechisch

Plný sál, nadšené publikum a silná debata. To bylo 14. finále projektu Jugend debattiert international v České republice. Čtyři finalisté prokázali nejen před zástupci německého velvyslanectví a českého ministerstva školství, že dobrá němčina otvírá dveře.

Čtyři nejlepší čeští debatanti soutěže Jugend debattiert international vedli intenzivní debatu v němčině, a to na téma:

„Mají mít občané ČR volební právo již od 16 let?“

V debatě nešlo jen o to, kdo lépe zná fakta, ale také o to, kdo se s názory ostatních umí férověji a věcněji vypořádat. Důležité bylo umět oponentovi naslouchat, pochopit jeho stanovisko, doptat se a na základě toho argumentačně podepřít svou vlastní pozici.

Svým rétorickým umem si porotu nejvíce získala Denisa Ivanovová z Deutsche Schule Prag. Společně s Janou Nguyenovou z brněnského Gymnázia Křenová, která se umístila na druhém místě, bude Denisa zastupovat Českou republiku na mezinárodním finále 20. září v Bratislavě.

Jugend debattiert international posiluje debatu jako médium demokratické výměny názorů a aktivně podporuje vícejazyčnost v Evropě. Celkem se soutěže účastní na 2 500 žáků 150 středních škol z dvanácti zemí střední a východní Evropy. V České republice se soutěž koná již od roku 2004.

Jugend debattiert international je projektem Goethe-Institutu, Nadace „Vzpomínka, odpovědnost, budoucnost“, Obecně prospěšné nadace Hertie a Německé centrály pro vzdělávání v zahraničí. V České republice jej podporuje Česko-německý fond budoucnosti, záštitu převzalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky.

 

Umístění

1. Denisa Ivanovová,
Deutsche Schule Prag

2. Jana Nguyenová,
Gymnázium Matyáše Lercha Brno

3. Jáchym Hanák,
Deutsche Schule Prag

4. Marek Říčánek,
Gymnázium Křenová Brno

 

Informace pro novináře a fotografie

www.jugend-debattiert.eu/cesky

 

 

« Zurück