Jugend debattiert

Česky
Aktuality z Česka

Do zítřejšího finále mezinárodní soutěže Jugend debattiert international se probojovaly dvě Češky

  Tschechisch

Po právě skončeném semifinále už je to jasné: Denisa Ivanovová z Deutsche Schule Prag a Jana Nguyenová z brněnského gymnázia Matyáše Lercha se probojovaly do zítřejšího XII. mezinárodního finále jediné německojazyčné debatní soutěže ve střední a východní Evropě. Dvě české debatantky jsou tak mezi čtyřmi finalisty z více než 2.500 účastníků, pocházejících z 12 zemí! Záštitu nad letošním mezinárodním finále Jugend debattiert international převzal prezident Slovenské republiky Andrej Kiska.

weiterlesen

XII. Mezinárodní finále debatní soutěže Jugend debattiert international

  Tschechisch

V jediné debatní soutěži v němčině pro žáky ze střední a východní Evropy se v Bratislavě při vyvrcholení letošního ročníku setká 24 nejlepších debatantů z dvanácti zemí.

weiterlesen

Denisa z Prahy zvítězila v českém finále soutěže Jugend debattiert international

  Tschechisch

Plný sál, nadšené publikum a silná debata. To bylo 14. finále projektu Jugend debattiert international v České republice. Čtyři finalisté prokázali nejen před zástupci německého velvyslanectví a českého ministerstva školství, že dobrá němčina otvírá dveře.

weiterlesen

Čeští žáci vystoupí v jediné německojazyčné debatní soutěži ve střední a východní Evropě

  Tschechisch

Srdečně Vás zveme na celostátní finále soutěže Jugend debattiert international. Žáci českých středních škol debatují v němčině na téma: „Mají mít občané České republiky volební právo již od 16 let?“ a soutěží o vítězství v jediné německojazyčné debatní soutěži ve střední a východní Evropě.

weiterlesen
Fotogalerie

České finále 2018

České semifinále 2018

Česká kvalifikace 2018

O projektu

Demokracie potřebuje občany, kteří kladou kritické otázky a troufají si vyjádřit svůj názor, ale zároveň dokáží naslouchat hlasům druhých a věcně a férově na ně reagovat. Tyto zásadní kompetence zprostředkovává Jugend debattiert international, jediná mezinárodní německojazyčná debatní soutěž pro studenty a studentky středních škol ve střední a východní Evropě.

 

O projektu
Jugend debattiert international učí mladé lidi ve střední a východní Evropě zastávat své názory a postoje fundovaně, přesvědčivě a v cizím jazyce. Přispívá tak k pozitivnímu vnímání debatování coby prostředku demokratické výměny názorů a podporuje aktivní mnohojazyčnost v Evropě. Předmětem soutěže je debatování v němčině o tématech ze školního prostředí, o lidskoprávní tématice, dějinách (zejména zpracování historických křivd) a Evropě.
 
Trénink a soutěž
První fází každého ročníku je debatování v rámci školní výuky němčiny. Pomocí atraktivního souboru metod a za podpory svých učitelů se studenti připravují na soutěžní kola a jejich témata. Soutěž začíná školními koly a pokračuje přes finále v regionech po celostátní semifinále a finále. Dva nejlépe umístění debatéři celostátního finále dále postupují do mezinárodního finále, které se koná vždy na podzim v jedné z účastnických zemí projektu.
 
Pro studentky a studenty
Aktuálně se Jugend debattiert international každoročně účastní na 2 500 studentů a studentek druhých až čtvrtých ročníků a jejich učitelé, a to na více než 150 středních školách v Bělorusku, Bulharsku, Česku, Estonsku, Litvě, Lotyšsku, Maďarsku, Polsku, Rusku, Slovinsku, na Slovensku a na Ukrajině.
 
Partneři projektu
Jugend debattiert international – soutěže zemí ve střední a východní Evropě je společný projekt Goethe-Institutu, Stiftung „Erinnerung, Verantwortung und Zukunft“ (Nadace „Vzpomínka, odpovědnost a budoucnost“), Gemeinnützige Hertie-Stiftung (Obecně prospěšná nadace Hertie) a Zentralstelle für das Auslandsschulwesen (Centrála pro zahraniční školství). V Česku je Jugend debattiert international spolufinancován Česko-německým fondem budoucností.

Materiály pro novináře

Zde naleznete vše důležité o projektu Jugend debattiert international, jediné mezinárodní debatní soutěži v němčině pro žáky ze střední a východní Evropy.

Obsáhlý obrazový materiál a aktuální texty pro média jsou k dispozici ke stažení na www.jugend-debattiert.eu/presse.

Kontakt

Kontaktní osoby pro informace o soutěži Jugend debattiert international v Česku:

Daniel Vodrážka
Koordinátor projektu v Česku, Goethe-Institut Praha
Tel.: +420 221 962 299
Daniel.Vodrazka@goethe.de

Jörg Hochfeld
Koordinátor projektu v Česku, Zentralstelle für das Auslandsschulwesen Olomouc
Tel.: +420 608 613 343
hochfeld@volny.cz

Language