Jugend debattiert

Informace v češtině

Demokracie potřebuje občany, kteří kladou kritické otázky a troufají si vyjádřit svůj názor, ale zároveň dokáží naslouchat hlasům druhých a věcně a férově na ně reagovat. Tyto zásadní kompetence zprostředkovává Jugend debattiert international, jediná mezinárodní německojazyčná debatní soutěž pro studenty a studentky středních škol ve střední a východní Evropě.

 

O projektu
Jugend debattiert international učí mladé lidi ve střední a východní Evropě zastávat své názory a postoje fundovaně, přesvědčivě a v cizím jazyce. Přispívá tak k pozitivnímu vnímání debatování coby prostředku demokratické výměny názorů a podporuje aktivní mnohojazyčnost v Evropě. Předmětem soutěže je debatování v němčině o tématech ze školního prostředí, o lidskoprávní tématice, dějinách (zejména zpracování historických křivd) a Evropě.
 
Trénink a soutěž
První fází každého ročníku je debatování v rámci školní výuky němčiny. Pomocí atraktivního souboru metod a za podpory svých učitelů se studenti připravují na soutěžní kola a jejich témata. Soutěž začíná školními koly a pokračuje přes finále v regionech po celostátní semifinále a finále. Dva nejlépe umístění debatéři celostátního finále dále postupují do mezinárodního finále, které se koná vždy na podzim v jedné z účastnických zemí projektu.
 
Pro studentky a studenty
Aktuálně se Jugend debattiert international každoročně účastní na 2 300 studentů a studentek druhých až čtvrtých ročníků a jejich učitelé, a to na více než 150 středních školách v České republice, Estonsku, Litvě, Lotyšsku, Maďarsku, Polsku, Rusku, Slovinsku, na Slovensku a na Ukrajině.
 
Partneři projektu
Jugend debattiert international – soutěže zemí ve střední a východní Evropě je společný projekt Goethe-Institutu, Stiftung „Erinnerung, Verantwortung und Zukunft“ (Nadace „Vzpomínka, odpovědnost a budoucnost“), Gemeinnützige Hertie-Stiftung (Obecně prospěšná nadace Hertie) a Zentralstelle für das Auslandsschulwesen (Centrála pro zahraniční školství). V Česku je Jugend debattiert international spolufinancován Česko-německým fondem budoucností.

Materiály pro tisk

Zde naleznete vše důležité o projektu Jugend debattiert international, jediné mezinárodní debatní soutěži v němčině pro žáky ze střední a východní Evropy.

Obsáhlý obrazový materiál a aktuální texty pro média jsou k dispozici ke stažení na www.jugend-debattiert.eu/presse.

Kontakt
Termine 2018

Landesqualifikation: 13.04.2018, Prag

Siegertraining: 18.-20.04.2018, Dresden

Landeshalbfinale: 06.06.2018, Prag

Landesfinale: 07.06.2018, Prag

Aktuelles

Die Termine für das Wettbewerbsjahr 2018 stehen fest

  Allgemeines

Bleistift gespitzt, Kalender gezückt - Hier sind alle Termine für 2018!

weiterlesen

Yana Bits aus der Ukraine gewinnt das XI. Internationale Finale von Jugend debattiert international

  XI. Internationales Finale

Die vier besten deutschsprachigen Debattantinnen und Debattanten aus Mittel- und Osteuropa argumentierten beim heutigen XI. Internationalen Finale von Jugend debattiert international um den Gesamtsieg. Die 24-minütige Finaldebatte konnte mit ihrer hervorragenden Leistung Yana Bits aus der Ukraine für sich entscheiden.

weiterlesen

Dóra, Natālija, Terezie und Yana sind die Finalistinnen für das morgige XI. Internationale Finale

  Allgemeines

Die Entscheidung der Jury ist gefallen, die Siegerinnen des Halbfinales und damit die Finalistinnen für das morgige XI. Internationale Finale stehen fest.

weiterlesen

Internationales Finale erstmals im Live-Stream

  Allgemeines

Die besten deutschsprachigen Debattantinnen und Debattanten aus Mittel- und Osteuropa messen zum XI. Internationalen Finale von Jugend debattiert international ihre rhetorischen Kräfte und setzen ein Zeichen für Demokratie und Toleranz. Und wir streamen die Finaldebatte erstmals live - hier auf unserer Website und auf Facebook.

weiterlesen

Terezie Hovorková z Prahy a Jan Bednář z Brna reprezentují Českou republiku na XI. Mezinárodním finálovém týdnu soutěže Jugend debattiert international

  Neues aus Tschechien

Nahlédnout do aktuálních politických témat, zažít napětí, hovořit před velkým publikem, a to vše v cizím jazyce. Terezie Hovorková a Jan Bednář, čeští vítězové projektu Jugend debattiert international, se teší na napínavý finálový týden v Talinu s nejlepšími debatéry v němčině z deseti zemí střední a východní Evropy.

weiterlesen

Jan und Terezie vertreten Tschechien bei der XI. Internationalen Finalwoche von Jugend debattiert international

  Neues aus Tschechien

Einblick in aktuelle politische Themen gewinnen, Spannung erleben, vor großem Publikum sprechen und das alles in einer Fremdsprache. Jan Bednář und Terezie Hovorková, die beiden tschechischen Landessieger von Jugend debattiert international, freuen sich auf eine spannende Internationale Finalwoche in Tallinn mit den besten deutschsprachigen Debattantinnen und Debattanten aus zehn Ländern Mittel- und Osteuropas.

weiterlesen

Die Debattenthemen für die Internationale Finalwoche stehen fest

  Allgemeines

Spende oder Verwertung von unverkauften Lebensmitteln, Abbildungen von Terroristen in den Medien, die Verpflichtung für Ärzte im Studienland zu arbeiten und die Regulierung des Internets – die Themen versprechen intensive Debatten für die Internationale Finalwoche von Jugend debattiert international.

weiterlesen

Jetzt vormerken: XI. Internationales Finale

  Allgemeines

Zum XI. Internationalen Finale von Jugend debattiert international argumentieren am 29. September die vier besten Debattantinnen und Debattanten aus zehn Ländern Mittel- und Osteuropas in der estnischen Hauptstadt Tallinn um den XI. Internationalen Sieg.

weiterlesen

Poznamenejte si: XI. Mezinárodní finále

  Neues aus Tschechien

XI. mezinárodní finále Jugend debattiert international 29. září v Tallinnu

weiterlesen

Landesfinale Tschechien 2017

  Neues aus Tschechien

Jan Bednář aus Brno wird tschechischer Landessieger von Jugend debattiert international.

weiterlesen