Jugend debattiert

Tschechien
Informace v češtině

Demokracie potřebuje občany, kteří kladou kritické otázky a troufají si vyjádřit svůj názor, ale zároveň dokáží naslouchat hlasům druhých a věcně a férově na ně reagovat. Tyto zásadní kompetence zprostředkovává Jugend debattiert international, jediná mezinárodní německojazyčná debatní soutěž pro studenty a studentky středních škol ve střední a východní Evropě.

 

O projektu
Jugend debattiert international učí mladé lidi ve střední a východní Evropě zastávat své názory a postoje fundovaně, přesvědčivě a v cizím jazyce. Přispívá tak k pozitivnímu vnímání debatování coby prostředku demokratické výměny názorů a podporuje aktivní mnohojazyčnost v Evropě. Předmětem soutěže je debatování v němčině o tématech ze školního prostředí, o lidskoprávní tématice, dějinách (zejména zpracování historických křivd) a Evropě.
 
Trénink a soutěž
První fází každého ročníku je debatování v rámci školní výuky němčiny. Pomocí atraktivního souboru metod a za podpory svých učitelů se studenti připravují na soutěžní kola a jejich témata. Soutěž začíná školními koly a pokračuje přes finále v regionech po celostátní semifinále a finále. Dva nejlépe umístění debatéři celostátního finále dále postupují do mezinárodního finále, které se koná vždy na podzim v jedné z účastnických zemí projektu.
 
Pro studentky a studenty
Aktuálně se Jugend debattiert international každoročně účastní na 2 300 studentů a studentek druhých až čtvrtých ročníků a jejich učitelé, a to na více než 150 středních školách v České republice, Estonsku, Litvě, Lotyšsku, Maďarsku, Polsku, Rusku, Slovinsku, na Slovensku a na Ukrajině.
 
Partneři projektu
Jugend debattiert international – soutěže zemí ve střední a východní Evropě je společný projekt Goethe-Institutu, Stiftung „Erinnerung, Verantwortung und Zukunft“ (Nadace „Vzpomínka, odpovědnost a budoucnost“), Gemeinnützige Hertie-Stiftung (Obecně prospěšná nadace Hertie) a Zentralstelle für das Auslandsschulwesen (Centrála pro zahraniční školství). V Česku je Jugend debattiert international spolufinancován Česko-německým fondem budoucností.

Kontakt
Aktuelles

Jetzt vormerken: XI. Internationales Finale

  Allgemeines

Zum XI. Internationalen Finale von Jugend debattiert international argumentieren am 29. September die vier besten Debattantinnen und Debattanten aus zehn Ländern Mittel- und Osteuropas in der estnischen Hauptstadt Tallinn um den XI. Internationalen Sieg.

weiterlesen

Poznamenejte si: XI. Mezinárodní finále

  Neues aus Tschechien

XI. mezinárodní finále Jugend debattiert international 29. září v Tallinnu

weiterlesen

Landesfinale Tschechien 2017

  Neues aus Tschechien

Jan Bednář aus Brno wird tschechischer Landessieger von Jugend debattiert international.

weiterlesen

České finále 2017

  Neues aus Tschechien

Jan Bednář z Brna zvítězil v českém finále soutěže Jugend debattiert international.

weiterlesen

Das aktuelle Wettbewerbsjahr ist in vollem Gange

  Allgemeines

Die Debattantinnen und Debattanten ringen aktuell um ihre Qualifikation für die Landesfinale. Mehr über die aktuelle Wettbewerbsphase und die Termine aller Finalveranstaltungen.

weiterlesen

Eine Woche voller Jdi-Treffen liegt hinter uns

  Allgemeines

Ein Alumnitreffen und eine Schaudebatte mit intensivem Training - Jugend debattiert international ist diese Woche in Prag in die Vollen gegangen.

weiterlesen

Khoi Nguyen aus Tschechien gewinnt das X. Internationale Finale von Jugend debattiert international

  Allgemeines

Eine intensive Debatte und vier starke Debattantinnen und Debattanten, am Ende aber kann es nur einen Sieger geben.

weiterlesen